URZ2A010MDD
Nichicon
Product No:
URZ2A010MDD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz