
Nichicon
Product No:
URZ2A470MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.5453
5.453
50
0.43605
21.8025
100
0.37373
37.373
500
0.295887
147.9435
1000
0.249166
249.166
2500
0.233596
583.99
5000
0.218016
1090.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 165 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 330 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |