URZ2D151MHD1TN
Nichicon
Product No:
URZ2D151MHD1TN
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Payment:
In Stock : 114
Series URZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 816 mA @ 10 kHz