
Nichicon
Product No:
URZ2E330MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.08775
10.8775
50
0.94297
47.1485
100
0.81605
81.605
500
0.616569
308.2845
1000
0.544027
544.027
2500
0.507766
1269.415
5000
0.48963
2448.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 250 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 400 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |