
Nichicon
Product No:
URZ2G100MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.12195
11.2195
50
0.97204
48.602
100
0.841225
84.1225
500
0.635569
317.7845
1000
0.560804
560.804
2500
0.523412
1308.53
5000
0.504726
2523.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 160 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |