
Nichicon
Product No:
URZ2G470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.2686
22.686
50
1.97942
98.971
100
1.73204
173.204
500
1.319664
659.832
1000
1.154706
1154.706
2500
1.113466
2783.665
5000
1.072227
5361.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 480 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |