USA1A220MDD
Nichicon
Product No:
USA1A220MDD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Series USA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 57 mA @ 10 kHz