USA1HR47MDD
Nichicon
Product No:
USA1HR47MDD
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Series USA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.5 mA @ 10 kHz