USA1V4R7MDD1TE
Nichicon
Product No:
USA1V4R7MDD1TE
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Series USA
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36 mA @ 10 kHz