USF0J101MDD1TD
Nichicon
Product No:
USF0J101MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USF
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 800 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 100 kHz