USF0J151MDD
Nichicon
Product No:
USF0J151MDD
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Series USF
Package Bulk
Ratings -
Impedance 500 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz