USF0J330MDD1TE
Nichicon
Product No:
USF0J330MDD1TE
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Series USF
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 1.7 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz