USF1V6R8MDD1TP
Nichicon
Product No:
USF1V6R8MDD1TP
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Series USF
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 3.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz