USH1C100MPD
Nichicon
Product No:
USH1C100MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C