USH1H220MPD
Nichicon
Product No:
USH1H220MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C