USH1H330MHD
Nichicon
Product No:
USH1H330MHD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C