USH1H3R3MED
Nichicon
Product No:
USH1H3R3MED
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C