USP1A330MDD1TE
Nichicon
Product No:
USP1A330MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USP
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 84 mA @ 10 kHz