USR0J220MDD
Nichicon
Product No:
USR0J220MDD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz