USR1C221MDD
Nichicon
Product No:
USR1C221MDD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Series USR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 10 kHz