USR1C470MDD1TE
Nichicon
Product No:
USR1C470MDD1TE
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Series USR
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 97.5 mA @ 10 kHz