UST1A221MDD1TA
Nichicon
Product No:
UST1A221MDD1TA
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Series UST
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz