UST1A470MDD1TP
Nichicon
Product No:
UST1A470MDD1TP
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Series UST
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 59 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 88.5 mA @ 10 kHz