UST1C100MDD1TP
Nichicon
Product No:
UST1C100MDD1TP
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Series UST
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 43.5 mA @ 10 kHz