UST1C101MDD1TE
Nichicon
Product No:
UST1C101MDD1TE
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Series UST
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 107 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 160.5 mA @ 10 kHz