UST1HR22MDD
Nichicon
Product No:
UST1HR22MDD
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Series UST
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 mA @ 10 kHz