USV1E100MFD1TE
Nichicon
Product No:
USV1E100MFD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series USV
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz