USV1E330MFD
Nichicon
Product No:
USV1E330MFD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Series USV
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 94.5 mA @ 10 kHz