
Nichicon
Product No:
UTT1C471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.45125
4.5125
50
0.34124
17.062
100
0.29716
29.716
500
0.220115
110.0575
1000
0.187093
187.093
2500
0.176092
440.23
5000
0.165082
825.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UTT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 400 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 178.8 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 298 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |