
Nichicon
Product No:
UUQ1E100MCL1GB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1000
0.141408
141.408
2000
0.133095
266.19
5000
0.124773
623.865
10000
0.116451
1164.51
25000
0.1123
2807.5
50000
0.108138
5406.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UUQ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 23 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 34.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |