
Nichicon
Product No:
UVC2G150MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
0.89015
8.9015
50
0.77159
38.5795
100
0.667755
66.7755
500
0.504526
252.263
1000
0.44517
445.17
2500
0.415492
1038.73
5000
0.400653
2003.265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 150 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 225 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |