
Nichicon
Product No:
UVC2G180MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.03455
10.3455
50
0.89699
44.8495
100
0.776245
77.6245
500
0.586492
293.246
1000
0.517503
517.503
2500
0.482999
1207.4975
5000
0.465747
2328.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 18 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |