
Nichicon
Product No:
UVC2G4R7MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.6099
6.099
50
0.48792
24.396
100
0.41819
41.819
500
0.331037
165.5185
1000
0.278768
278.768
2500
0.261345
653.3625
5000
0.243922
1219.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 105 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |