
Nichicon
Product No:
UVC2G8R2MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.73245
7.3245
50
0.60876
30.438
100
0.52421
52.421
500
0.405821
202.9105
1000
0.349467
349.467
2500
0.326914
817.285
5000
0.310004
1550.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 85 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 127.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |