
Nichicon
Product No:
UVK0J222MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.5377
5.377
50
0.40641
20.3205
100
0.354065
35.4065
500
0.262257
131.1285
1000
0.222918
222.918
2500
0.209808
524.52
5000
0.196688
983.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.0235 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |