
Nichicon
Product No:
UVK1A102MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.5415
5.415
50
0.43301
21.6505
100
0.371165
37.1165
500
0.293854
146.927
1000
0.247456
247.456
2500
0.23199
579.975
5000
0.216524
1082.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 747.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |