
Nichicon
Product No:
UVK1A222MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.49685
4.9685
50
0.39767
19.8835
100
0.340765
34.0765
500
0.269819
134.9095
1000
0.227212
227.212
2500
0.213009
532.5225
5000
0.198806
994.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 990 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1385 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |