
Nichicon
Product No:
UVK1C102MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.6669
6.669
50
0.55423
27.7115
100
0.477185
47.7185
500
0.369436
184.718
1000
0.318117
318.117
2500
0.297597
743.9925
5000
0.282207
1411.035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 700 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 805 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |