
Nichicon
Product No:
UVK1C103MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6505
2.6505
10
2.1451
21.451
50
1.87207
93.6035
100
1.638085
163.8085
500
1.248091
624.0455
1000
1.092092
1092.092
2500
1.053084
2632.71
5000
1.014078
5070.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.71 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1165 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |