
Nichicon
Product No:
UVK1C471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.5073
5.073
50
0.38361
19.1805
100
0.33402
33.402
500
0.247456
123.728
1000
0.21034
210.34
2500
0.197961
494.9025
5000
0.185592
927.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 440 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 660 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |