
Nichicon
Product No:
UVK1C682MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.691
1.691
10
1.3376
13.376
50
1.15919
57.9595
100
1.003105
100.3105
500
0.757929
378.9645
1000
0.668752
668.752
2500
0.624169
1560.4225
5000
0.601882
3009.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5875 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |