
Nichicon
Product No:
UVK1E102MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.50065
5.0065
50
0.37886
18.943
100
0.329935
32.9935
500
0.244359
122.1795
1000
0.207708
207.708
2500
0.195491
488.7275
5000
0.183274
916.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 860 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 989 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |