
Nichicon
Product No:
UVK1E103MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0875
3.0875
10
2.4947
24.947
50
2.17683
108.8415
100
1.90475
190.475
500
1.451239
725.6195
1000
1.269836
1269.836
2500
1.224484
3061.21
5000
1.17913
5895.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.22 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |