
Nichicon
Product No:
UVK1V101MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.19475
1.9475
50
0.13604
6.802
100
0.116565
11.6565
500
0.087438
43.719
1000
0.073834
73.834
2500
0.069948
174.87
5000
0.066063
330.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 210 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 315 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |