
Nichicon
Product No:
UVK2A331MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.1951
11.951
50
1.03569
51.7845
100
0.896325
89.6325
500
0.677198
338.599
1000
0.597531
597.531
2500
0.557698
1394.245
5000
0.537776
2688.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 760 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.14 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |