
Nichicon
Product No:
UVK2C471MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5695
4.5695
10
3.68125
36.8125
50
3.16597
158.2985
100
2.871375
287.1375
500
2.135125
1067.5625
1000
1.987875
1987.875
2500
1.91425
4785.625
5000
1.877438
9387.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.38 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |