
Nichicon
Product No:
UVP1A472MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.08145
20.8145
50
1.81659
90.8295
100
1.589445
158.9445
500
1.211022
605.511
1000
1.05964
1059.64
2500
1.021801
2554.5025
5000
0.983953
4919.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.16 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.484 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |