
Nichicon
Product No:
UVP1E470MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.32775
3.2775
50
0.24738
12.369
100
0.215555
21.5555
500
0.159657
79.8285
1000
0.135708
135.708
2500
0.127728
319.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 95 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 190 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |