
Nichicon
Product No:
UVP1H220MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4066
4.066
50
0.3078
15.39
100
0.26809
26.809
500
0.19855
99.275
1000
0.168768
168.768
2500
0.15884
397.1
5000
0.148912
744.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 89 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 178 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |