
Nichicon
Product No:
UVP1J330MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.62225
6.2225
50
0.49818
24.909
100
0.42693
42.693
500
0.337991
168.9955
1000
0.28462
284.62
2500
0.266836
667.09
5000
0.249042
1245.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 135 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |